Mutlu Aileler Mutlu Çocuklar

Nurcan EĞRİBAŞ

Kariyer Danışmanı-Rehber Öğretmen

Üniversite Okumalıyım, Çünkü…

‘’Neden üniversite okumak istiyorsun?’’ sorusuna; ‘’Bir “iş” sahibi olmak istiyorum.’’ yanıtını verip ama ‘’İyi bir “iş” olsun.’’ diye de sonuna eklersiniz.

Peki ya sahip olacağınız/olmak istediğiniz “meslek” nedir? Bunu hiç düşündünüz mü? İş deyince anlaşılan sahip olduğunuz mesleği ortaya koymaktır. Meslek ise; iş üretebilmek, diğer insanlara fayda sağlayabilmek için eğitimle kazanılan beceriler bütünüdür.

Örnek verelim; bir terzinin dükkanı açıp kapayıncaya kadar yaptığı faaliyetler ‘’iş’’ olarak adlandırılır.  Meslek ise belki ömrümüzün sonuna kadar yapacağımız belki de beş yıl, belki on yıl kadar sürdüreceğimiz yani hem enerjinizi vereceğiniz, hem de potansiyelinizi zorlayacağınız bir süreç olacaktır.  Öğretmenlik gibi, doktorluk gibi, berber olmak gibi…

Bu durumda geleceğe yönelik hedefler koyarken net bir meslek ya da meslekler hedefi oluşturulursa zihnimizde daha bir anlam kazanır. Bu neden mi önemli? Günümüzde yapılan araştırmalara göre üniversite öğrencilerinin hemen hemen %50’si gittikleri bölümü kendilerine uygun bulmayıp tekrar sınava girmekte ya da yatay geçiş arayışlarına girmektedir.

Zaman tüneline şöyle bir baktığımızda bir on yıl öncesinde eğitim alanların ulaşabileceği kanallarla günümüzdeki kanallar oldukça farklı. Önemli olan doğru kanalları bulup kendi farkındalığınızı yakalayıp ona göre kariyer planınızı yapmanızdır. Bu durduğunuz yeri belirlemenizde size rehber olacaktır.

Bizler başkalarını sorgulamayı çok severiz. Ancak bu durumu kendimize çevirdiğimizde kendimize yönelteceğimiz çok ufak soruların ufkumuzu açacağını bir bilsek aslında hangi yöne yöneleceğimizi çoktan bulmuş oluruz.

Mesela şu anda ben ‘’ne istiyorum, beklentilerim neler, pozitif yönlerim neler, negatif yönlerim neler?’’ Bunları bir kağıda dökmeye ne dersin? Çoğu insan bunu yapmaz. Ya da aklına gelmez. Ancak bu küçük egzersizler meslek tercihinde sizin için açıcı olacaktır.

Son cümlelerle birlikte kararsızlıktan korkmayın. Bu kararsızlığı yaşarken hangi alana/mesleğe uygunluk durumunuzu da süzgeçten geçirin.  ‘’Mesleki karar’’ dediğimiz süreçte gerek sosyal medya araçlarıyla, gerekse fiziksel olarak bizzat üniversite gezilerine katılmaktan, sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Bu çalışmalar motivasyonunuzu ders çalışmak kadar destekleyecektir.

Bir yorum Yazın

Açı Ankara Koleji © 2018. Tüm Hakları Saklıdır.